Olvassa el, milyen véleményt írnak a Mikrovoks-EDtR szoftverről azok, akik már használják!

„Nagyon átlátható és könnyen kezelhető számomra a program és kezelő felülete. Különösen jónak tartom, hogy előzményeket és kapcsolódó anyagokat könnyen, egy helyen meg lehet találni, mely nagyon nagy segítség az önkormányzatok munkája során. Különösen jónak tartom, hogy egyből eleget tud tenni az önkormányzat kötelezettségének, a rendeletek, határozatok és jegyzőkönyvek közzétételének.

A több felhasználó által használható program szintén nagyon jó. Gratulálok a program tervezőjének és a programban résztvevő minden munkatársuknak.

Ezúton szeretném megköszönni a support csoport kiváló munkáját, nagyon segítő készek és nagyon gyors válaszaikkal segítették a menet közben felmerült problémákat."


Székelyné Szilágyi Júlia,
Demecser Város Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala

Tudta, hogy a Mikrovoks-EDtR egy ÁROP pályázatban is hasznosítható termék?

Lépjen velünk kapcsolatba, segítünk a pályázat kivitelezésében!

Gyakori kérdések

Az alábbiakban olyan kérdésekre tudhatja meg a választ, ami ügyfeleink körében gyakran merül fel a szoftverrel kapcsolatban.

Milyen technikai feltételei vannak a Mikrovoks-EDtR szoftver bevezetésének és használatának?

Milyen módon tárolja a szoftver az adatokat?

Hogyan történik a döntések internetes publikációja? Milyen módosítást kell elvégezni az önkormányzat honlapján ahhoz, hogy a publikált döntések megtekinthetők legyenek?

Hogyan történik a szoftver frissítése?

Miért követelmény, hogy a szerver, amelyre a Mikrovoks-EDtR telepítve van, folyamatos internet kapcsolattal rendelkezzen?

 

Milyen technikai feltételei vannak a Mikrovoks-EDtR szoftver bevezetésének és használatának?

A Mikrovoks-EDtR egy webes alapú, szerver-kliens szoftver. Magát a szoftvert csak egyetlen szerverre kell feltelepíteni, és ez a szerver fogja kiszolgálni az összes klienst. A kliens számítógépekre semmilyen szoftvert nem kell feltelepíteni, mindössze egy internetes böngésző programra van szükség.

A rendszer hálózati felépítését az alábbi ábrával szemléltetjük:



A Mikrovoks-EDtR jelenleg az alábbi operációs rendszerekre telepíthető:

  • Windows Server 2003
  • Windows XP
  • Windows Vista

A szervernek, amelyre a Mikrovoks-EDtR telepítésre kerül, az alábbi ajánlott konfigurációval kell rendelkeznie. A konfigurációs igény erősen függ attól, hogy milyen más programok futnak még a szerveren. Az alábbi összeállítás arra vonatkozik, ha a szerveren csak a Mikrovoks-EDtR fut:

  • Processzor: egymagos processzor esetén 3 GHz, többmagos processzor esetén legalább 2,4 GHz ajánlott
  • Memória: Windows XP esetén elegendő az 1 GB, azonban Windows Vista és Windows Server 2003 esetén 2 GB ajánlott
  • HDD: Mivel az EDtR alkalmazás sok kis méretű fájlt kezel rendszeresen, a winchester írási és olvasási sebessége lehetőleg minél gyorsabb legyen. Egy jobb márkájú, 7200-es fordulatszámú winchester már elegendő. Tárterület szempontjából maga a program körülbelül 500 MB helyet foglal ez, azonban ehhez hozzá kell számolni a program használata során feltöltött dokumentumokat (jegyzőkönyvek, kivonatok, esetleg hanganyagok egy-egy ülésről). Ennek helyigénye minden önkormányzat esetén más lehet. Általánosságban elmondható, hogy ha az EDtR számára a szerveren el van különítve 100 GB, akkor valószínűleg hosszú ideig nem kell majd tárhelyet bővíteni.
  • Internet: Folyamatos Internet kapcsolat (a 80-as http portnak nyitva kell lennie – ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy ha a szerveren lehet böngészni az Interneten, akkor ez a feltétel már teljesült is). Erre a folyamatos frissítések lefuttatása és a licenc ellenőrzése miatt van szükség.

A kliens számítógépeknél javasolt a legalább 2 GHz-es processzor annak érdekében, hogy a program megjelenítése és működése folyamatos legyen. A szoftver használatához minimum 1024*768 pixeles képernyő felbontás szükséges, 24 vagy 36 bites színmélységgel. A program alkalmazkodik a nagyobb felbontású monitorokhoz is, így ajánlott minél nagyobb képernyő felbontással futtatni a szoftvert. Ha lehetőség van rá, inkább a szélesvásznú (wide) monitorokat részesítsék előnyben (elsősorban azért, mert a programban sok táblázat, lista jelenik meg, amelyek vízszintes irányban is sok helyet igényelnek).

Milyen módon tárolja a szoftver az adatokat?

Az adatok tárolására a Mikrovoks-EDtR két módszert használ párhuzamosan:

  • A feltöltött dokumentumokat (például egy döntéshez csatolt anyagokat) a fájlrendszerben tárolja.
  • Minden más adatot SQL adatbázisban tárol. Maga a Mikrovoks-EDtR már tartalmaz önmagában egy beépített SQLite nevű SQL adatbázis kezelőt, de lehetőség van más külső SQL adatbázisok használatára is. A támogatott külső SQL adatbázis rendszerek:

    - Oracle 8 / 8i / 9i / 10g / Express
    - MySQL 5 *
    - PostgreSQL 8

    * = Megjegyzés: A MySQL az ABC szerinti rendezésnél a rövid és hosszú „o” betűket felcseréli. Ha ez nem okoz komolyabb gondot a használat során, akkor nyugodtan használható a MySQL adatbázis is.

Az adatbázisok közül a PostgresSQL ajánlott, mivel amellett, hogy ingyenes, könnyen felveszi a versenyt a fizetős adatbázis kezelőkkel. A Mikrovoks-EDtR telepítőjéhez mellékeljük a mindenkori legfrissebb PostgresSQL telepítőt, valamint a telepítéséhez szükséges magyar nyelvű dokumentációt.

Hogyan történik a döntések internetes publikációja? Milyen módosítást kell elvégezni az önkormányzat honlapján ahhoz, hogy a publikált döntések megtekinthetők legyenek?

A Mikrovoks-EDtR szoftver a publikált anyagokat (pl. ülés meghívók, rendeletek) a Globomax Kft. központi szerverére küldi fel. Többek között, ezért is követelmény, hogy a szerver, amelyre a Mikrovoks-EDtR telepítve van, állandó internet kapcsolattal rendelkezzen. A publikációs szerverre feltöltött anyagokat az önkormányzat honlapján úgy lehet elérhetővé tenni, hogy a honlap HTML kódjában el kell helyezni egy rövid kódrészletet. Ezt a kódrészletet a szoftver egyik menüpontjából lehet megtekinteni.

Hogyan történik a szoftver frissítése?

A szoftver frissítése minden esetben interneten keresztül történik. Amennyiben elérhető egy újabb frissítés a szoftverhez, akkor a szoftver rendszergazdai kezelőfelületén egy gombra kattintva teljesen automatikusan megtörténik a frissítés.

Miért követelmény, hogy a szerver, amelyre a Mikrovoks-EDtR telepítve van, folyamatos internet kapcsolattal rendelkezzen?

Ennek három oka is van:

  1. A rendszer folyamatosan ellenőrzi a szoftver használati jogosultságát. Minden ügyfelünk kap egy licenc kulcsot a szoftverhez, amit a telepítéskor kell megadni. A licenc kulcs érvényességét a szoftver rendszeres időközönként ellenőrzi, amelyet a Globomax Kft. szerverével kommunikálva ér el. Ha nem képes kommunikálni a Globomax szerverrel, és ezért nem tudja ellenőrizni a licenc kulcs érvényességét, a szoftver egy figyelmeztetést küld, és ha még néhány nap elteltével sincs internet kapcsolat, akkor megtagadja a futást mindaddig, amíg a szerver nem kapcsolódik ismét az internetre.
  2. A Mikrovoks-EDtR szoftverhez rövidebb-hosszabb időközönként frissítések jelennek meg (pl. hibajavítás, továbbfejlesztés). A frissítésre kizárólag az interneten keresztül van lehetőség.
  3. Az ülések publikált meghívóit, illetve a publikált döntéseket (pl. rendeleteket) a szoftver egy központi szerverre tölti fel, ahonnan az önkormányzat honlapján elhelyezett kódrészlet fogja beolvasni és megjeleníti azokat.